تفاوت سرور مجازی لینوکس و ویندوز چه چیزی است؟

لینوکس و مایکروسافت دو کمپانی تبارک در بازار وب هستند. سرور لینوکس یک نرم‌افزار منشا باز هست که استفاده ا

توسط HEKAYATS در 8 مهر 1401

لینوکس و مایکروسافت دو کمپانی تبارک در بازار وب هستند. سرور لینوکس یک نرم‌افزار منشا باز هست که استفاده از آن راحت‌تر و ارزان‌تر از سرور ویندوز است. ویندوز یک فرآورده کمپانی مایکروسافت می باشد که به جهت سودآوری مایکروسافت طراحی شده است. سرور ویندوز در مقایسه اهمیت سرور لینوکس محدوده و پشتیبانی بهتری را انجام می‌دهد.

لینوکس به طور کلی به جهت شرکت‌های نو تأسیس تعیین می‌شود در حالی که مایکروسافت معمولا گزینش شرکت‌های تبارک است. شرکتهایی که در همین وسط در میان شرکت‌های بچه و پهناور قرار دارند می بایست به دنبال به کار گیری از VPS (سرور خصوصی مجازی) باشند. ویندوز و لینوکس هر دو سرورهای میزبانی VPS را ارائه می‌دهند.

همه مشاغل به نوعی به منابع میزبانی وب نیاز دارند. شرکت‌هایی که طفل میباشند به جهت این‌که پرورش سریعی داشته باشند، ترجیح می‌دهند که یک سرور مجازی را گزینش کنند. منابعی که در سرور مجازی وجود دارد اعم از RAM و CPU در یک محیط سرور مجازی اختصاص داده شده‌اند که میزبانی وب پایدارتر، قابل پیش‌بینی‌تر و مقیاس‌پذیرتری را ارائه می‌دهند. در همین نوشته ما قصد داریم تا نگاهی عمیق‌تر به تفاوت ویندوز سرور لینوکس و ویندوز داشته باشیم.

سرور مجازی چیست؟

سرور خصوصی مجازی که به اختصار به آن VPS گفته می‌شود، یک سرور مجازی کارگزاشتن شده بر روی رایانه میباشد که به طور هم زمان وب‌سایت‌های مختلفی را ارائه می‌دهد. یک رایانه می‌تواند تعدادی سرور خصوصی مجازی را ارائه دهد که هر کدام سیستم‌عامل منحصر به فرد به خویش را دارند. سرور خصوصی مجازی یک محیط ایزوله است که می‌تواند در هر وقتی به طور مستقل خط مش اندازی مجدد شود. سرورهای خصوصی مجازی دسترسی به روت، حافظه، برنامه‌ها و پیکربندی فایل‌ها را به مشتریان ارائه می‌دهند.

تفاوت‌های اساسی در بین سرور مجازی لینوکس و ویندوز

هنگام تعیین بین سرور مجازی لینوکس و ویندوز، ابتدا باید فناوری آیتم به کار گیری برای همین دو سرویس را بدانیم.

 • هاست ویندوز از سیستم‌عامل ویندوز به عنوان سیستم‌عامل سرور به کار گیری می‌کند و برای ابزارهای مدیریت پایگاه دیتا و وب‌سایت به راهکارهای مایکروسافت متکی است.

 • هاست لینوکس از لینوکس به عنوان سیستم‌عامل سرور استعمال می‌کند و بر پلتقرم‌های پایگاه دیتا مبداء گشوده و ابزارهای توسعه و گسترش وب متکی است.

 • هر سیستم‌عامل میزبانی وب بایستی پرسرعت و استوار باشد. ولی هنگامی یک کسب‌وکار میزبانی VPS را گزینش می‌کند، سیستم‌عامل باید گنجایش بهینه‌سازی برای سرعت‌های بخش اعظم و خوب تر را داشته باشد. بهینه‌سازی می‌تواند شامل تهیه و تنظیم ظریف محیط میزبانی برای به حداکثر رساندن عملکرد وب‌سایت و ارائه سریعتر و پاسخگوتر سرور است.

 • لینوکس و ویندوز از حیث کارایی غیرقابل مقایسه کلیدی یکدیگر هستند. سیستم‌عامل لینوکس به طور معمول از یک رابط خط دستور استفاده می‌کند که از RAM کمتری استعمال می‌کند. در حالی که ویندوز از یک محیط گرافیکی استعمال می‌کند که در بیشتر مواقع از میزان RAM بیشتری مصرف می‌کند. لینوکس همچنین به تیتر یک آیتم پایدارتر میزبانی وب در لحاظ گرفته می‌شود.

هزینه

 • خرید سرور مجازی لینوکس خوبتر از سرور مجازی ویندوز است. نرم‌افزار مرجع گشوده لینوکس قابلیت و امکان تغییر و تحول و توزیع نرم‌افزار را به جهت هر فردی فراهم می‌کند. همین منبع گشوده بودن لینوکس باعث شده هست که خریداران هزینه کمتری را بپردازند.

  توزیع‌های متعدد لینوکس حساس عملکردی در مرحله سازمانی هستند. شرکت‌های میزبانی می‌توانند از لینوکس برای تولید محفظه میزبانی VPS رئیس شده استعمال کنند.

  یکی دیگر از بالا بودن قیمت سرور مجازی ویندوز هزینه‌های لایسنس ویندوز است. هنگام ایجاد یک گوشه و کنار VPS، درصورتیکه ارائه دهنده‌ هاست نیاز به پرداخت برای هزینه سیستم‌عامل داشته باشد آن هزینه‌ها را به شما منتقل می‌کند.

انعطاف‌پذیری

 • میزبانی VPS به جهت از بین بردن نیازهای شغل ها به نیازهای بیشتر میزبانی طراحی شده است. کسب‌وکارهایی که میزبانی VPS را انتخاب می‌کنند معمولاً می‌خواهند که وب‌سایت خود را با میل خود رشد بدهند، یک‌سری تارنما را اجرا کنند، از CMS آیتم عشق و علاقه خودشان استعمال کنند و از در بین طیف وسیعی از ابزارهای قابل اعتماد استفاده کنند. این جور انعطاف‌پذیری یک مزیت فراوان بزرگ محسوب می‌شود که هم لینوکس و ویندوز می‌توانند از آن به کار گیری کنند.

 • میزبانی VPS لینوکس نسبت به میزبانی VPS ویندوز انعطاف‌پذیرتر می باشد زیرا در محفظه لینوکس بیش تر نمودن منابع پردازشی آسانتر و ارزان‌تر است. همینطور لینوکس در هنگام گزینش CMS و ابزارهای مدیریت تارنما از گزینه‌های بیشتری پشتیبانی می‌کند.

 • با یک سرور VPS ویندوز، هیچ کارایی سرور وب را از دست نخواهید داد، ولی در تعیین CMS و ابزارهای رئیس به شدت محدود خواهید بود.

 • یک سرور VPS مهم مدیر خوب، فارغ از در حیث گرفتن سیستم‌عاملی که اجرا می‌کند به صاحبان مشاغل انعطاف‌پذیری بهتری را می‌دهد. اما در صورتی که می‌خواهید منابع سرور را به راحتی تهیه کنید، در انتخاب ابزارهای CMS آزادی داشته باشید، میزبانی VPS لینوکس بهترین آیتم به جهت انتخاب است.

امنیت

 • امنیت مهمترین جنبه به جهت هر وب‌سایتی مطرح است. ایمن نگه داشتن داده ها کاربر و دفع تهاجم ها هکرها فراوان با میباشد و بضاعت و توان انجام آن را به سیستم‌عامل سرور سایت شما بستگی دارد.

 • اگر از ویندوز به تیتر سیستم‌عامل سرور مجازی خویش استفاده می‌کنید، می بایست بگوییم که از سیستم‌عاملی به کارگیری می‌کنید که بخش اعظم مورد حمله هکرها واقع شده است. در حالی که هکرها به جهت نفود به سیستم‌عامل لینوکس همت می‌کنند، البته آن ها بر بر روی نقاط ضعف امنیتی ویندوز تمرکز دارند.

 • لینوکس از امنیت بیشتری برخودار است. لینوکس از تراز سازمانی و جامعه کاربری وسیع‌تری برخوردار هست که برای محافظت ویژگی‌های امینتی سیستم‌عامل همت می‌کنند و زمانی مشکلی یافت شود به شتاب حل می‌کنند.

سهولت در استفاده

 • همواره سهولت در کارایی و انعطاف‌پذیری میزبانی سرور مجازی به سادگی به دست نمی‌آید. پیکربندی سیستم به جهت تخصیص منابع، RAM و CPU احتمال دارد معمولی به نظر برسد ولی اکثری از اشخاص به آن عادت ندارند.

 • اگر از میزبانی VPS ویندوز به کار گیری می‌کنید همین نگرانی‌ها طبیعی است. میزبانی ویندوز VPS می‌تواند چالش‌هایی را برای صاحبان سایت‌هایی که انتظار تنظیمات تراز بالا را دارا‌هستند ساخت نماید.

 • میزبانی VPS لینوکس برای مدیر وب‌سایت به شما قابلیت و امکان در اختیار گرفتن بیشتر را بر بر روی منابع سرور تولید می‌کند و اعمال آن‌ها آسان است. صاحبان وب‌سایت‌ها پس از مدتی متوجه می‌شوند که وب‌سایت خود را کلیدی استعمال از ابزارهای ساده‌ای مثل سی پنل و وردپرس مدیریت می‌کنند.

دسترسی از راه و روش دور

 • سرورهای ویندوز مجهز به remote desktop میباشند که مهم رابط کاربری همراه میباشد و مدیریت سرور را فراوان آسان می‌کند. همین ابزار مفیدی میباشد که به مدیران اذن دستری به نتورک و مدیریت آن را از هر جایی می‌دهند.

 • در موقعیت‌های بحرانی مدیریت سرور می‌تواند به سرعت سیستم را از رویکرد به دور  قبل از یافتن خط مش حل خاموش کند.

 • در مقابل، سرورهای لینوکس اهمیت قابلیت دسترسی از راه بدور نیستند. آن‌ها مبتنی بر خط دستور میباشند و به یک مدیریت سرور نیاز دارا‌هستند که نیاز به علم در راستا سیستم‌عامل لینوکس داشته باشد

فریم ورک‌های اسکریپت

 • فریم ورک‌هایی مثل ASP.NET و نسخه گذشته آن دانلود و مدیر آن دوچندان ساده‌تر می‌کند و پشتیبانی مطمئن‌تری را نسبت به اسکریپت‌های لینوکس ارائه می‌کنند.

 • با همین حال، صفحات وب و اسکریپت‌های توسعه یافته اصلی به کار گیری از مایکروسافت تنها بر بر روی سرور ویندوز عمل می‌کنند.

کنترل پنل

 • کنترل‌پنل گزینه استفاده به جهت مدیر و سفارشی کردن وب‌سایت براساس پلت‌فرم سیستم‌عاملی که تعیین می‌کنید گوناگون است. سیستم‌های لینوکس از Cpanel یا این که WHM استعمال می‌کنند. در صورتی که در سرور مجازی ویندوز، Plesk جایگزین آن می‌شود. آشنایی اهمیت یک عدد از راه‌حل‌های کنترل‌پنل ممکن است بر تعیین سیستم‌عامل به جهت میزبانی VPS شما تأثیر بگذارد.

مقایسه مزایا و معایب سرور لینوکس و ویندوز

با توسعه و گسترش کسب‌وکار، ممکن است از شما منظور شود که در گزینش میزبانی خود تجدیدنظر کنید. ویژگی‌ها و قابلیت‌های هر کدام می‌تواند برای شما تضادهایی را تولید کند. در اینجا یک جمع‌بندی کلی از مزایا و معایب هر کدام آورده شده است.

مزایای سرور لینوکس

 •  لینوکس به شما اجازه میزبانی یکسری سرور را می‌دهد و بدین ترتیب نیازی به صرف هزینه‌های اضافی ندارید.
 • هزینه اولیه‌ای را که شما برای VPS لینوکس می‌پردازید دوچندان ارزانتر است.
 • مجازی سازی سرورهای لینوکس منجر از فعالیت افتادن آن‌ها نمی‌شود.

 معایب سرور لینوکس

 • عیب دارای VPS لینوکس این میباشد که روی تعدادی سیستم‌عامل به طور هم‌زمان اجرا نمی‌شود.

 • برای اجرا بر روی سیستم‌عامل دیگری، باید داده‌ها را به پارتیشن دیگری انتقال بدهید که اگر حجم داده‌های باشد این کار وقت‌گیر خواهد بود.

 • لینوکس VPS زیاد فنی میباشد و افراد تازه کار به راحتی نمی‌توانند حساس آن فعالیت کنند.

 مزایای ویندوز سرور

 • یک آیتم مقرون به صرفه به جهت کسب‌وکارهای کودک است.

 • سرور مجازی ویندوز اجازه نمی‌دهد که منابع بوسیله وب‌سایت‌های دیگر تخلیه شود و وب‌سایت می‌تواند فارغ از وقفه اجرا شود.

 • سرور مجازی ویندوز برای افرادی که حتی علم فنی کمی‌ دارند کاربر پسند است.

 معایب ویندوز سرور

اگرچه در ابتدای کار، برای عمل کردن حیاتی ویندوز نیاز به دانش فنی پاره ای ‌است ولی به مرور زمان که وب‌سایت شما رشد کرد به جهت رئیس آن نیاز به تخصص بیشتری است.

کدام یک را انتخاب کنیم؟

ارائه دهندگان خدمات‌ هاست هر دو سیستم‌عامل ویندوز و لینوکس را به مشتریان خویش ارائه می‌دهند اما به استدلال هزینه‌های بالای سیستم‌عامل ویندوز، اکثر ارائه دهندگان خدمات‌ هاست تمایل دارند تا مشتریان خویش را به سمت به کارگیری از سرورهای لینوکس سوق بدهند.

آخرین مطالب