ورق های فولادی و کاربرد آنها در صنایع مختلف چیست؟ کاوه استیل

فارغ از شک فلز یک عدد از پرکاربردترین مواد در همه بعد ها زندگی انسان است، به طوری که بدون آن، زندگی مختل خواهد

توسط HEKAYATS در 28 آبان 1401
فارغ از شک فلز یک عدد از پرکاربردترین مواد در همه بعد ها زندگی انسان است، به طوری که بدون آن، زندگی مختل خواهد شد. درصورتیکه نگاهی کلی به اطرافتان بیندازید، مطلقا متوجه کاربرد گسترده فلزات خواهید شد. بسیاری از وسایل خانه و محل کار که هر روز اهمیت آنها سر و کار داریم به وسیله این عنصر ساخته می‌شوند. در در بین محصولاتی که از فلز و به خصوص آهن، تولید می‌شود‌، ورق گالوانیزه را می‌توان یک عدد از شاخص ترین‌ها دانست. کاربرد همین ورق آنقدر بسیار هست که ساخت آن در بازار و صنعت ایجاد و ساز، دگرگون سازی تولید کرد. در صورتی که دوست دارید درباره کاربردهای همین ورق و کارداران مفید بر ارزش ورق مشهد عمده بدانید، به هیچ وجه این مطلب را از دست ندهید. دسته‌بندی نشده آهن رسان حیاتی شعار مشتری مداری و حفظ کیفیت، به یار گروهی منسجم از نیروی کار حرفه‌ای اساسی دانش تخصصی بستر قابل قبولی را برای مشاوره و انجام معاملات در راستا خریدوفروش آهن‌آلات فراهم کرده است. ورق گالوانیزه در واقعیت به عبارتی ورق‌های فولادی هستند که مرحله آنها توسط فلز “روی” پوشانده شده است. همین فعالیت سبب ساز ارتقاء استحکام، زیبایی ظواهر و مقاومت در برابر خوردگی و تخریب می‌شود. تجربه نشان داده است که در صورتی که ورق‌های گالوانیزه به طور استاندارد و بنیادین بسته‌بندی نشوند، به شتاب تخریب شده و خاصیت خود را از دست خواهند داد. دیگر مورد از کاربردهای ورق های گالوانیزه به کار گیری از آن ها در ساخت و تولید لوله های انتقال آب و همچنین مخازن حفظ آب و مایعات می باشد. ۲- در تراز دوم باید به تمیز کاری ورق‌ها برسیم و سطح آن ها را به مهربانی تمیز کنیم. به جهت رهایی از همین چربی‌ها می بایست از محلول چربی شویِ سود به کار گیری کرد تا کلیه چربی‌ها تماما از میان بروند در غیر همین صورت، روی به لطف به ورق‌ها نمی‌چسبد. ۲- درصورتیکه علاوه بر روی، کمی آهن نیز مرحله را پوشش بدهد، به آن ورق ZF می‌گویند.

مراحل انجام فرایند گالوانیزه گرم

رنگ اغلب این ورق‌ها نقره‌ای بوده البته می‌توان آنان را رنگ نمود و پایین تیتر ورق گالوانیزه رنگی به کارگیری کرد. ورق گالوانیزه، از گزاره ورق‌های فولادی هست که اهمیت به کار گیری از فرآیندهای شیمیایی مانند آبکاری گرم و سرد، تولید می‌شود. در نهایت بر روی این گونه ورق، یک روکش مخصوص از محصول فلز قرار داده شده تا قابلیت‌های آن به طور چشمگیری ارتقا قیمت ورق گالوانیزه رنگی یابد. عملیات گالوانیزاسیون نیز در واقع برای پرهیز از خوردگی انجام می شود و ارتفاع قدمت ورق را بدین وسیله ارتقا می‌دهند. ورق فولادی مهم صرف هزینه ای اندک می تواند به محصولی زیاد منزلت در برابر زنگ زدگی و خوردگی شود که در غایت حیاتی احتساب ارزش آبکاری و گالوانیزاسیون وقیمت ورق آهن محصولی مقاوم، مستحکم و مقرون به صرفه خواهیم داشت.
  • فولاد ضد زنگ کلیدی دارا بودن بیش از 5 % کروم و حداکثر 2 درصد کربن به بیش تر دیگر آلیاژهای نیکل، آلومینیوم، تیتانیوم، سیلیسیوم، نیتروژن، سلنیوم و...
  • تجربه نشان دیتا می باشد که اگر ورق‌های گالوانیزه به طور استاندارد و بنیادین بسته‌بندی نشوند، به شتاب تخریب شده و خاصیت خود را از دست خواهند داد.
  • در سال 1780، یک ایتالیایی لوئیجی گالوانی، پدیدهای الکتریکی از تکان دادن ماهیچه‌ها قورباغه قورباغه را زمانی که کلیدی دو فلز متفاوتی، یعنی مس و آهن تماس گرفت، کشف کرد.
  • نوع اکسید حاصل متخلخل بوده و هیچوقت به مرحله فلز نمی‌چسبد و به راحتی از آن‌ انقطاع می‌شود، این امر موجب فرسایش فلز شده و قلیل کم آن را از میان می‌برد.
کارخانه های متفاوت بعدها متنوعی از ورق گالوانیزه 0.6 میل را پایین پوشش خود دارند. تنوع در بعد ها و چگالی ورق گالوانیزه 0.6 میل باعث به تنوع در وزن همین ورق ها خواهد شد و همانطور که می دانید ورق گالوانیزه 0.6 میل به رخ کیلویی به فروش می رسند. براین اساس هر چه بعدها و دانسیته و وزن ورق گالوانیزه بیشتر شود طبیعتا بها آن نیز بالاتر خواهد رفت. ورق های فولادی به دو روش سرد و گرم ایجاد می شوند و در اینجا مراد از سرد و گرم در واقع شیوه نورد ورق ها می باشد. آن گونه از ورق های فولادی که به روش نورد گرم ایجاد می شوند بعد از بر روی اندود شدن یا این که همان گالوانیزاسیون به ورق گالوانیزه تبدیل می شوند و ماجرا پر ماجرای آن ها و کاربردهای متعدد شان در صنعت آغاز می گردد. در طی همین مراحل یک لایه نخ نما از Zn بر روی ورق های فولادی کشیده می شود تا همه جوره از شر اکسید شدن در امان بمانند.

معرفی شرکت فولاد اکسین خوزستان

یکی از باستانی ترین و پر استفاده ترین نحوه ها برای حفظ ورق در برابر خوردگی، گالوانیزاسیون به طریق غوطه وری گرم یا این که حفظ مرزی می باشد که به وسیله برپایی یک لایه حافظ میان الکترولیت در پیرامون و فولاد یا ورق صورت می گیرد. چسبندگی آن به ورق شالوده و پایداری در برابر سایش از مهمترین مزایای این لایه نگهدارنده می باشد. لذا از آنجا که می توانید سوای هیچ جور نیازی به وسایل کنترل کننده اقدام به بازرسی و تحلیل ورق های گالوانیزه کنید، می قدرت گفت این محصولات از مزایای بازرسی آسان برخوردار هستند.

همه چیز در گزینه ورق های فولادی

ورق های گالوانیزه فرم نما به جهت سطح ها شیبدار همانطور که از اسمشان برمی‌آید در تولید سطوح با شیب آیتم به کارگیری قرار می‌ گیرند و بر همین اساس ورق های طرح نما به جهت سطح ها خارجی هم در ساخت سطوح خارجی گزینه به کار گیری قرار می گیرند. به طور کلی ورق های گالوانیزه طرح ذوزنقه در اکثر زمان ها مورد ها برای استعمال در مکان هایی حیاتی رطوبت بالا که مهم تردد زیادی می باشند مناسب هستند. امروزه ورق های گالوانیزه در بعد ها متنوع در بازار موجود میباشند و ضخامت آنها هم برای کاربری های مختلف متفاوت می باشد. در بازار می توان ورق های گالوانیزه از ضخامت ۰.۰۲ تا ۴ میلی متر یافت که به طور معمول عرض آن ها نیز در بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ سانتی متر می باشد. اگر خیال می نمایید کل گونه های ورق های گالوانیزه 0.6 نظیر هم هستند سخت در اشتباهید. همین ورق ها از نظر برند، چگالی، نحوه گالوانیزاسیون، % کوتینگ، درخشش ظاهری و سایر پارامترها چون کیفیت مواد نخستین و % عنصرها آیتم استعمال از آلیاژ حساس نیز تفاوت دارند. بدین ترتیب به هنگام فروش ورق گالوانیزه 0.6 میل باید به نکته ها مهمی توجه داشت. پوشش یک سطح فلز با یک ادغام ویژه حاوی پودر بر روی را شیوه گالوانیزه اساسی استعمال از سکو حرارت ذیل می‌گویند. فرایند اعمال فلز روی بر مرحله آهن یا فولاد با به کارگیری از محلول الکترولیت را شیوه گالوانیک می‌نامند. در صنعت های پتروشیمی برای ایجاد مخازن، بدنه و سقف سوله‌ها و سالن‌ها، پانل‌ها و تابلوهای برق، سینی کابل و همینطور در صنعت های ماشین‌سازی برای تولید بدنه خودروها و ساخت لوازم‌خانگی و تجهیزات آشپزخانه هم به کارگیری می‌شود. ورق‌ها و قطعات کلیدی پوشش گالوانیزه برخلاف دیگر ورق‌ها به راحتی از طریق چشم قابل در اختیار گرفتن و بازرسی میباشند و هرگونه جراحت دیدگی احتمالی موجود در آن‌ها را می‌توان به سادگی را بازدید کرد. در سطح بارگذاری و تعلیق (Loading-jiggingg) می بایست شرایطی آماده شود که قطعات به جهت تمیز نمودن و اجرای لایه فلز روی به صورت معلق و غوطه‌ور درآیند. در این مرحله حیاتی استعمال از گیره‌هایی قطعات را باطن محفظه‌های فلز مذاب یا حوض‌های اسید شویی قرار ارائه می کنند و خوبتر می باشد در محله طراحی جایی به جهت قلاب‌ها تعبیه شود.

مزایای ورق گالوانیزه چیست ؟

اما ذکر همین نکته واجب میباشد که این دو ورق، از لحاظ ساختار و خصوصیت های ظاهری و شیمیایی به طور کامل اهمیت هم متعدد میباشند و هر دو با جدول استاندارد، خاصیت و کاربردهای مختلفی هستند. همچنین توجه داشته باشید که ورق های گالوانیزه بر مبنا طرز تولید به نوع بندی های مختلف و گوناگون تقسیم‌بندی می‌ شوند همینطور شکل ظاهری همین مطلب کاملا مختلف است. لذا باید بگوییم که ورق های گالوانیزه به دو دسته ورق های گالوانیزه سرد و ورق های گالوانیزه گرم هم تقسیم بندی می شوند. به همین برهان در هنگام خرید کردن این محصولات به خصوصیت های آنها توجه ویژه داشته باشید.

آیا آهنربا به گالوانیزه می چسبد؟

محصول آخری این مراحل ورق فلزی حفظ کننده در برابر اشکال زخم دیدگی، خوردگی و خراشیدگی می­باشد. ایجاد فولاد از طرز مراحل بسمر که در آخرها دهه هشتاد میلادی (1170 هجری شمسی) نقطه عطف عظیمی در ساخت انبوه فولاد خصوصا در کاربردهای ساختمانی پدید آورد. اگر‌چه پیش از آن نسل اولیه فولاد به این معنی که تیرآهن ها، ورق های فلزی در واقع همین به نقل از تارنما مجله ای حرکت را آغاز کرده بودند. شاهد همین داعیه نقشه های لئوناردو داوینچی از غلتک های اولیه نورد می باشد. لئوناردو داوینچی دانشمند/شاعر/نویسنده/هنرمند/اعجوبه ی مهندسی آن زمان بود که در حوزه های متفاوتی مبادرت به طراحی می نمود. اما نکته ی جذاب اعتنا همین می باشد که طرح غلتک های نورد برای آن دوره واقعا یک شگفتی به حساب می آمد. از مزیت‌های همین نحوه می‌توان به مقرون به صرفه بودن و امکان اعمال سریع آن و ایجاد شکل‌های پیچیده در آن اشاره کرد. بااین‌حال، پوشش نهایی در همین طرز نسبت به سایر روش‌های گالوانیزه سازی ناهمگن است. همچنین، گالوانیزه نمودن می‌تواند از نحوه پروسه دیگری به اسم “زنگ زدائی گالوانیک” از فلز حفظ کند. زنگ زدائی گالوانیک وقتی صورت می‌دهد که دو فلز حساس ترکیب‌های الکتروشیمیایی متعدد در حضور یک محلول الکترولیت (رسانای برق) نظیر آب شور اهمیت یکدیگر در تماس باشند. همان‌طور که گفتیم، در ورق‌های گالوانیزه یک پوشش نخ نما از فلز “روی” وجود داراست که همین پوشش باریک منجر مقاومت آن در برابر آسیب‌ها می‌شود. چه اتفاقی می‌افتد؟ مسلما آن ورق گالوانیزه مقاومت خود را در برابر تخریب و خوردگی از دست می‌دهد. به این ترتیب بایستی برای بسته‌بندی ورق گالوانیزه استانداردهای مشخصی را تعریف‌و‌تمجید کرد. در واقع سطح ورق را پوشش دیتا و مانع وصال همین مورد ها به ورق می‌شود. از دیگر ویژگی‌های مثبت همین ورق‌ها خواص شکل‌پذیری خوب و مرحله درخشان آن هاست. کاربرد حساس ورق گالوانیزه نیز، افزایش مقاومت ورق‌های فولادی در برابر اکسید شدن و زنگ‌زدگی است. که از مواد طبیعی مانند سیلیس و اکسید فلزات در اندازه­های متعدد بهره می­گیرد. در این نحوه کماکان عجله هوا و مواد ساینده بسته به ضخامت لایه در دست گرفتن می­گردد. یک نمونه به جهت ابزار آلات آهنی چرخ دنده­ها هستند که اگر زنگ زدگی در آن­ها شکافت بکند، سبب توقف حرکت آن­ها می­شود.
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن