خمیر دندان چیست ؟

خمیر دندان یک خمیر دندان یا خمیر ژل است که با مسواک برای تمیز کردن و حفظ زیبایی و سلامت دندان ها استفاده می شو

توسط HEKAYATS در 9 مهر 1400

خمیر دندان یک خمیر دندان یا خمیر ژل است که با مسواک برای تمیز کردن و حفظ زیبایی و سلامت دندان ها استفاده می شود. خمیر دندان برای ارتقاء بهداشت دهان و دندان استفاده می شود: این یک ماده ساینده است که به حذف پلاک و غذا از دندان کمک می کند ، در سرکوب هالیتوز کمک می کند و مواد فعال (معمولاً فلوراید) را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان (پوسیدگی دندان) و بیماری های لثه ارائه می دهد. (التهاب لثه).  به دلیل تفاوت در ترکیب و محتوای فلوراید ،  بهترین خمیر دندان ها به همان اندازه در حفظ سلامت دهان و دندان م effectiveثر نیستند. کاهش پوسیدگی دندان در طول قرن بیستم به معرفی و استفاده منظم از خمیردندان های حاوی فلوراید در سراسر جهان نسبت داده شده است.  مقدار زیاد خمیر دندان بلعیده شده می تواند سمی باشد.

مفید بودن

خمیر دندان ها به طور کلی برای حفظ سلامت دندان مفید هستند. خمیر دندان حاوی فلوراید در جلوگیری از پوسیدگی دندان م effectiveثر است. خمیردندانها همچنین ممکن است به کنترل و از بین بردن تجمع پلاک کمک کرده و لثه های سالم را ارتقا دهند. یک بررسی سیستماتیک در سال 2016 نشان داد که استفاده از خمیر دندان هنگام مسواک زدن دندانها لزوماً بر سطح برداشتن پلاک تأثیر نمی گذارد. با این حال ، مواد فعال موجود در خمیر دندان ها می توانند با استفاده منظم از بیماری های دندان جلوگیری کنند.

 

عناصر

خمیردندان ها از اجزای مختلفی مشتق شده اند که سه مورد اصلی آنها ساینده ، فلوراید و مواد شوینده هستند.

 

مواد ساینده

ساینده ها 8 تا 20 درصد از یک خمیر دندان معمولی را تشکیل می دهند این ذرات نامحلول برای کمک به حذف پلاک از دندان ها طراحی شده اند. برداشتن پلاک از تجمع تارتار جلوگیری می کند و به کاهش خطر بیماری لثه کمک می کند.ساینده های نماینده شامل ذرات هیدروکسید آلومینیوم (Al (OH) 3) ، کربنات کلسیم (CaCO3) ، بی کربنات سدیم ، هیدروژن فسفات کلسیم مختلف ، سیلیکا و زئولیت های مختلف و هیدروکسی آپاتیت (Ca5 (PO4) 3OH) است.

 

مواد ساینده ، مانند مواد پولیش دندان که در مطب دندانپزشکی استفاده می شوند ، باعث کمی فرسایش مینای دندان می شوند که به آن عمل "پرداخت" می گویند. برخی از مارک ها حاوی میکا سفید پودری هستند که به عنوان یک ساینده ملایم عمل می کند و همچنین یک درخشش براق زیبایی را به خمیر اضافه می کند. جلا دادن دندان ها لکه ها را از سطح دندان ها پاک می کند ، اما نشان داده نشده است که سلامت دندان را بیش از اثرات برداشتن پلاک و سنگ جرم بهبود می بخشد.

 

اثر ساینده خمیر دندان با مقدار RDA آن نشان داده می شود. خمیردندانهای دارای ارزش RDA بالای 250 به طور بالقوه به سطوح دندان آسیب می رسانند. موسسه استاندارد ملی آمریکا و انجمن دندانپزشکی آمریکا خمیردندانهای دارای RDA زیر 250 را بی خطر و م forثر برای یک عمر استفاده می دانند.

 

فلوراید

مقاله اصلی: فلوراید درمانی

فلوراید به اشکال مختلف محبوب ترین و م effectiveثرترین ماده فعال در خمیردندان برای جلوگیری از ایجاد حفره است. فلوراید به مقدار کم در گیاهان ، حیوانات و برخی منابع طبیعی آب وجود دارد. فلوراید اضافی موجود در خمیردندان روی تشکیل مینای دندان و استخوان تأثیرات مفیدی دارد. فلوراید سدیم (NaF) رایج ترین منبع فلوراید است ، اما از فلوراید چوبی (SnF2) و مونوفلوروفسفات سدیم (Na2PO3F) نیز استفاده می شود.در غلظت های فلوراید مشابه ، نشان داده شده است که خمیردندان های حاوی فلوراید قهوه ای نسبت به خمیردندان های حاوی فلوراید سدیم برای کاهش بروز پوسیدگی دندان و فرسایش دندان م [ثرتر است  و همچنین کاهش التهاب لثه. برخی از خمیردندانهای حاوی فلوراید شامل مواد تشکیل دهنده ای هستند که باعث می شود لکه و لکه ها بهتر از بین بروند. یک بررسی سیستماتیک نشان داد که خمیردندانهای تثبیت شده حاوی فلوراید دارای تأثیر مثبت بر کاهش پلاک ، التهاب لثه و رنگ آمیزی ، با کاهش قابل توجهی در حساب و هالیتوز در مقایسه با سایر خمیردندانها بود.علاوه بر این ، آزمایشات بالینی متعددی نشان داده است که خمیردندان های فلورایدی حاوی گلوکونات کلات دارای محافظت برتر در برابر فرسایش دندان و حساسیت به عاج دندان در مقایسه با سایر خمیردندان های حاوی فلوراید و بدون فلوراید است. 

 

بسیاری از خمیردندان های فروخته شده در ایالات متحده دارای 1000 تا 1100 قسمت در میلیون فلوراید هستند. در کشورهای اروپایی ، مانند انگلستان یا یونان ، میزان فلوراید اغلب بیشتر است. محتوای فلوراید سدیم 0.312٪ w/w (1450 ppm فلوراید) یا محتوای فلوراید stannous 0.454٪ w/ww (1100 ppm فلوراید) معمول است. طبق بررسی کاکرین در سال 2019 ، همه این غلظت ها به احتمال زیاد از پوسیدگی دندان جلوگیری می کنند. غلظت های زیر 1000 پی پی ام احتمالاً پیشگیرانه نیستند و با پیشگیری غلظت آن افزایش می یابد. آزمایشات بالینی از استفاده از دندان های حاوی فلوراید بالا (5000 پی پی ام فلوراید) برای پیشگیری از پوسیدگی ریشه در افراد مسن با کاهش میزان تجمع پلاک ، کاهش تعداد استرپتوکوک های موتان و لاکتوباسیل ها و احتمالاً افزایش رسوبات فلوراید کلسیم به میزان بیشتری حمایت می کند. پس از استفاده از فلوراید سنتی حاوی دندان های مصنوعی

 

آخرین مطالب